آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

اهمیت بیورزونانس در پزشکی و سلامت

1- مقدمه. 1

1-1- بهره گیری از فرکانس رزونانس در صنعت. 2

2-1- بهره گیری از فرکانس رزونانس در زیستشناسی. 2

3-1- همه ی مولکول­ها ارتعاش می­کنند. 2

4-1- ارتعاشات طبیعی قابلیت ثبت دارند. 3

5-1- ارتعاش طبیعی قابلیت بکارگیری در علوم زیستی را دارند. 4

6-1- بیورزونانس و سلامت افراد. 4

7-1- جایگاه بیورزنانس در دنیای پزشکی. 5

8-1- آیا بیورزونانس می­تواند به بهبود اختلالات کمک نماید؟. 6

9-1- سایر کاربردهای بیورزونانس. 7

10-1- راه اندازی مرکز بیوروزنانس برای نخستین بار در ایران. 7

11-1- نتیجه­گیری. 7

1- مقدمه

بیورزونانس دانشی است که در آن از فرکانس رزونانس جهت شناسایی و حتی بهبود اختلالات استفاده می­شود. نکته قابل توجه این است که اساس روش بیورزونانس از لحاظ فیزیکی بسیار ساده می­باشد. به این ترتیب که دو نوسان هم فرکانس وقتی با هم تداخل می­کنند، یکدیگر را تشدید می­کنند، مانند دو موج دریا که وقتی در یک جهت بهم برخورد می­کنند، بزرگتر می­شوند. استفاده از امواج، دانشی است که امروزه توجه دانشمندان زیادی را به خود جلب کرده است. امواج می­توانند دارای خاصیت­های مختلفی باشند اما دو مورد خیلی مهم این خواص خیلی کاربرد دارد، به این ترتیب که ایجاد تشدید (یا رزونانس) هم می­تواند سبب تخریب شود و هم می­تواند کمک به تشخیص حضور و یا عدم حضور موردی خاص نمایند. در این بخش ضمن اشاره به فرکانس رزوناس به چند نکته قابل توجه پیرامون رزونانس زیستی یا همان بیورزونانس می­پردازیم.

1-1- بهره گیری از فرکانس رزونانس در صنعت

دانشمندان توانسته­اند از تشدید (یا رزونانس) امواج برای بهتر شدن زندگی انسان­ها بهره گیرند. به عنوان مثال در صنعت برای پیداکردن ترک­های لوله­های گاز و نفت با ارسال فرکانس­های ویژه و دریافت رزونانس آن­ها می­توانند تشخیص دهند که آیا در طول لوله ترک­های بزرگ و کوچک وجود دارد یا خیر! از همین خاصیت رزونانس برای تمیز کردن درون لوله­های کارخانه­ها استفاده می­کنند، یعنی با ارسال امواج رسوبات به درون لوله­ها، شرایطی ایجاد می­شود که سبب تخریب و تخلیه این رسوبات می‌گردند. شما می­توانید تصور کنید که استفاده از فناوری امواج در این موارد چقدر کار را ساده کرده است، چرا که پیدا کردن یک ترک کوچک در طول صدها کیلومتر لوله، اگر از ارسال امواج استفاده نشود، بسیار کار طاقت­فرسا و زمان­بر خواهد بود. یا اگر قرار باشد درون لوله­ها را تمیز کنند، باید چه هزینه گزافی را برای تعطیل کردن کارخانه و در آوردن لوله­ها بپردازند!

از دیگر موارد مورد استفاده رزونانس که برای ما خیلی ملموس است، دیاگ اتومبیل و دیاگ هواپیما است! در واقع، دستگاه دیاگ با ارسال امواج گوناگون و تشخیص رزونانس، به راحتی مشکلاتی که در موتور وجود دارد را مشخص مینماید.

2-1- بهره گیری از فرکانس رزونانس در زیست­ شناسی

پدیده رزونانس در حوزه های زیستی مانند پزشکی ، کشاورزی و دامداری نیز کاربرد وسیعی دارد، که به طور خلاصه به روش­های بیورزونانس مشهور است. آلمان و روسیه در این زمینه پیشتاز هستند و تاکنون فناوری­های پیشرفته­ای را چه در زمینه مهندسی ساخت دستگاه و چه در زمینه روش­های شناسایی و بهبود اختلالات ارائه داده اند. هم اکنون حرکت به سوی پیشرفت بیشتر با آگاهی­های بالاتر ادامه دارد و اعتقاد بر این است که پزشکی آینده از توانایی­های بیورزونانس بسیار بهره­مند خواهد شد.

3-1- همه ی مولکول­ها ارتعاش می­کنند

اولین نکته ای که باید همه ما آن­را بدانیم این است که بر اساس یک قانون کلی و اثبات شده که کاشف آن فیزیک­دان فرانسوی به نام دوبروی است، تمام مولکول­های اجسام و تمام سلولهای گیاهان و جانوران، دارای ارتعاش هستند. نام این ارتعاشات “ارتعاشات طبیعی” است و مشخص شده که جنس این ارتعاشات از جنس بیوالکترومغناطیس است، یعنی می­تواند تحت تاثیر جریان­های الکتریکی و مغناطیسی قرار گیرد.

5-1

شکل 1. دوبروی و ارتعاشات طبیعی

4-1- ارتعاشات طبیعی قابلیت ثبت دارند

دومین نکته ای را که باید بدانیم این است که این ارتعاشات طبیعی، از لحاظ علوم فیزیکی و ریاضی قابل ثبت شدن هستند. یعنی می­توان طول موج و فرکانس آن­ها را بدست آورد. البته ناگفته نماند که این امواج فوق العاده ضعیف هستند و محاسبه و تشخیص آن­ها کاری بس دشواراست اما خوشبختانه در طول صد ساله گذشته دانشمندان بزرگی در این زمینه از آمریکا، آلمان و روسیه توانسته­اند روش­هایی را برای ثبت این امواج طراحی کنند. دانشمندان در دهه اخیر پس از بدست آمدن طول موج­ها، با استفاده از کامپیوترهای جدید و کریستال­های حافظه دار، قادر شدند که کتابخانه الکترونیکی بزرگی را از این امواج فراهم آورندکه شامل تمام عضو­های بدن و تمام میکروب­ها، هورمون­ها و حتی تراوشات مغزی به صورت احساسات و استرس­ها ، و غیره می­شود.

5-2

شکل 2. اثر کامپتون

5-1- ارتعاش طبیعی قابلیت بکارگیری در علوم زیستی را دارند

سومین نکته ای که باید بدانیم، درک معنای رزونانس است. رزونانس در عین سادگی، نقش اصلی را در کاربردی کردن دانش بیورزونانس دارا می­باشد. در فیزیک قانونی وجود دارد به نام رزونانس یا تشدید، بدین معنا که دو ارتعاش هم فرکانس و هم فاز پس از برخورد با یکدیگر موج سومی با دامنه بزرگ­تر تشکیل می­دهد. ولی نکته ای که این قانون دارد این است،که اگر فرد فقط خود موج را، به جسمی بفرستد و اگر ارتعاش طبیعی آن جسم، هم فرکانس با موج ارسالی باشد، پدیده تشدید یا رزونانس سبب لرزش فیزیکی آن جسم می­شود. این قضیه در داستان مشهور تخریب پل بواسطه رژه سربازان، در کتاب­های فیزیک قید شده است. به همین علت است که در علم مهندسی سازه­ها، یکی از مهمترین محاسبات، محاسبه فرکانس رزونانس سازه و ساختمان می­باشد چرا که حتی باد می­تواند با ارتعاش طبیعی پل و یا ساختمان، رزونانسی ایجاد نماید که باعث تخریب گردد!

 6-1- بیورزونانس و سلامت افراد

در گذر زمان، دستگاه­هایی طراحی شد که در آن­ها طول موج تمام بدن تعریف شده بود.آن­ها قادر بودند فرکانس­های مشخص اندام­ها و یا میکروب­ها را به بدن ارسال نمایند و از باز­دریافت ارتعاشات ارسالی، وجود و یا عدم وجود رزونانس را در بدن مشخص نمایند. این حقیقت تحول عظیمی در امر شناسایی مشکلات بدن بوجود آورد. جهت روشن­تر شدن مطلب به مثلا زیر توجه نمایید: اگر فرض بر این باشد که ما پس از ارسال فرکانس طبیعی کبد سالم، رزونانسی را روی صفحه مانیتور دستگاه مشاهده نماییم یعنی کبد سالم بوده است که رزونانس ایجاد شده و ما توانسته­ایم آن را ثبت نماییم! این در حالی است که اگر کبد دچار هر گونه اختلالی باشد، دیگر کبد قادر به ایجاد تشدید یا رزونانس با فرکانس طبیعی نخواهد بود چرا که فرکانس کبد دچار اختلال با فرکانس کبد سالم فرق می­کند. به همین ترتیب وجود و یا عدم وجود میکروب­ها را نیز می­توانیم در بدن دریابیم. قابل ذکر است به دلیل کمبودهایی که در تشخیص آزمایشگاهی وجود دارد، روش بیورزونانس در امر شناسایی عفونت­ها و کشف محل آن­ها و نیز آلرژن­های آلرژی­زا به خوبی عمل می­کند. از این رهگذر روش بیورزونانس می­تواند کمک شایانی به پزشکان انجام دهد.

5-3

شکل 3. بیورزونانس و شناسایی اختلالات

از طرف دیگر نباید فراموش کرد که بالغ بر هفتاد درصد از اختلالاتی افراد ناشی از تخریب سموم میکروب­ها در بدن است. لذا با شناسایی صحیح این میکروب­ها شانس بهبود چندین برابر می­گردد. جالب توجه است که در پدیده بیورزونانس برای شناسایی اختلالات هیچ­گونه حرکت تهاجمی انجام نمی­شود. یعنی نه خونی گرفته می­شود و نه محلولی نوشیده می­شود. به عبارتی تنها کافی است که فرد دچار عارضه یک میله را که به کامپیوتر متصل است، در دست بگیرد. در ادامه پزشک بر روی یکی از انگشتان این فرد با متصل نمودن وسیله­ای شبیه به اتود، به وجود و یا عدم وجود رزونانس با سرعت زیاد و دقت کافی می­پردازد. در نهایت تمامی این اطلاعات ارزشمند بر روی صفحه کامپیوتر نمایان می­گردد. به این ترتیب می­توان وجود عفونت­ها ویا آلرژن­ها و یا موارد دیگر را شناسایی کرد!

به دیگر سخن در طول مدت حدودا یک ساعت، پزشک می­تواند اسکن کاملی از کل بدن انجام دهد که در تصمیم گیری پزشک بسیار نقش حیاتی ایفا می­کند. اسکن انجام شده بر اساس بیورزونانس، یک نوع بررسی کیفی وضعیت اندام­ها نسبت به یکدیگر و نیز نسبت به عارضه محسوب می­شود و در نوع خود به دلیل شناسایی علت اختلال (اتیولوژی اختلال) بی نظیر است .

 7-1- جایگاه بیورزنانس در دنیای پزشکی

دستگاه­های بیورزونانس در کنار دیگر دستگاه­های آزمایشگاهی مانند سونوگرافی و اسکن­های مختلف بیمارستانی و آنالیزهای آزمایشگاهی، می­تواند یک روش مکمل بی­نظیری باشد که خیلی از کمبود­های موجود در بیمارستان­ها را تکمیل می­نماید، چرا که اکثر روش­های تشخیصی متدوال کلاسیک آزمایشگاهی بر اساس کمیت و تعیین تغییر اندازه­های فیزیکی اندام­ها برنامه­ریزی شده‌اند. به عنوان مثال سونوگرافی و اسکن­ها، بیشتر تغییر حجم عضو و یا اندازه غده یا کیست را نشان می­دهند. ازمایشگاه­ها نیز میزان تغییرات زیستی خون و یا ادرار و غیره … را مشخص می­کنند.

در اینجا باید اعتراف کنیم که جای خالی بیورزونانس به عنوان یک روش کمک تشخیصی که از لحاظ کیفیت می­تواند ارگان­ها و اندام­های بدن را بررسی نماید، در بیمارستان­ها به شدت احساس می­شود. ضمن اینکه در تعیین عفونت­هایی که از لحاظ آماری در خون و ادرار یافت نشده­اند ولی حضور موضعی در درون بافت عضو دارند، بی همتا است. تایید این مطلب “تب­های ناشناخته”، می­باشد که به جرات باید بگوییم، روش­های تشخیصی کلاسیک آزمایشگاهی در این زمینه­ها سر تسلیم فرود آورده­اند، ولی در بیورزونانس، ما قادر به کمک­های خوبی خواهیم بود، چرا که فرکانس­های ارسالی توسط دستگاه بیورزونانس می­توانند از همه­ی بخش­های بدن عبور نمانید؛ حتی جایی که خون وجود ندارد مانند استخوان­ها و غضروف­ها وغیره!!!!! لازم است تا در همین جا دوباره تاکید گردد که جایگاه مهم دیگر بیورزونانس در شناسایی آلرژن­های آلرژی­زا می­باشد. دستگاه­های بیورزونانس از لحاظ سرعت کاربری و توانایی­های انجام تست­های آلرژیکی و از همه مهم­تر از جهت راحتی کار، بی­اقرار، بی­نظیر می­باشند. با این حال باید مد نظر داشت که روش بیورزونانس در موارد اورژانسی و شکستگی استخوان­ها نمی­تواند کمک جدی به فرد حادثه دیده نماید.

 8-1- آیا بیورزونانس می­تواند به بهبود اختلالات کمک نماید؟

در زمینه بهبود اختلالات، بیورزونانس توانایی­های بسیاری برای کمک به افراد دارای عارضه دارد. استفاده از رزونانس (تشدید) برای تخریب دیواره میکروب­ها از مهمترین کابردهای بیورزونانس است تولید ترکیبات همئوپاتی یکی دیگر از این کاربردها است. این ترکیبات معمولا به صورت سیستماتیک روی بدن بیمار تاثیر می­گذارند

5-4

شکل 4. ترکیبات همئوپاتیک

 9-1- سایر کاربردهای بیورزونانس

در پاسخ به این سوال باید بیان گردد که دستگاه بیورزنانس (VRT) Vegetative nerve Resonance Test، به گونه­ای طراحی شده است که می­تواند در زمینه­های بسیاری به دانش پزشکی کمک نماید. در زمینه دندانپزشکی و جراحی­های مختلف به راحتی با انجام تست­های ساده می­توان تشخیص داد که آیا ماده­ای را که پزشک جهت پروتز و یا پر کردن دندان استفاده خواهد کرد، آلرژی زا است یا خیر؟

https://www.youtube.com/watch?v=M_nL7jbp6Vg

در زمینه­های پزشکی عمومی، پزشکان با تست­های ساده می­توانند نوع آنتی بیوتیک و یا داروی تاثیر گذار بر روی بدن بیمار را پیدا کنند. این تست­ها از حدس زدن پزشک در انتخاب داروها جلوگیری می­نماید و دیگر نیازی نیست که چند روز صبر کینم تا تاثیر داروها مشخص گردد.

این گونه تست­ها می­تواند بی­نهایت مفید باشد و پزشکان با نهایت اطمینان خواهند توانست که در انتخاب دارو و یا پروتز­ها دیگر حدس نزنند، بلکه با تست کردن مطمئن شوند که کدام انتخاب می­تواند برای بیمار صحیح باشد.

 10-1- راه اندازی مرکز بیوروزنانس برای نخستین بار در ایران

در ابتدا باید عنوان گردد علیرغم این که روش بیورزونانی در میان پزشکان ایرانی شناخته شده نیست اما در دنیا روش بیورزونانس بسیار مقبول و شناخته شده است. با این حال با تلاش هفت ساله آقای دکتر حمیدرضا طاهری یگانه و همت دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر، مرکز تحقیقات و توسعه بیورزونانس در پژوهشکده سلامت الکترونیک ایجاد شده است و اکنون پزشکان زیادی چه در امر یادگیری این دانش و چه در امر تحقیقات فعال می­باشند.

 11-1- نتیجه­ گیری

روش بیورزونانس، منشاء گرفته شده از دانشی است که از توانایی­های امواج در پزشکی استفاده می­نماید، یعنی در واقع فیزیک مدرن را با تمام توان وارد پزشکی کرده است. به جرات می­توان گفت که فناوری بیورزونانس کمک­های بسیاری را به بشریت انجام داده است و به اعتقاد خیلی از دانشمندان، آینده پزشکی با استفاده از این فناوری، می­تواند بسیار روشن­تر و مفید­تر به نظر برسد. از آنجایی که در این فناوری ازکامپیوتر برای کمک به پزشکان استفاده می­شود، دقت عمل و میزان اطلاعات دریافتی در حد غیر قابل تصور، بالا می­باشد. آقای دکتر طاهری یگانه برای اولین بار در ایران در تلاش است تا دانش بیورزونانس و حتی فناوری ساخت آن را به دانشگاهیان عزیز آموزش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *