آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

بیورزونانس، انقلاب تشخیصی در پزشکی

گفتگوی اختصاصی خبرگزاری پزشکی ایران – نخستین سمینار تخصصی «بیورزونانس و شیوه های نوین تشخیص پزشکی» همزمان با دومین کنفرانس تله مدیسین  با حمایت سازمان نظام پزشکی ۳۱ اردیبشهت و اول خرداد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌‌شود. به بهانه این سمینار گفتگوی کوتاهی با رئیس کارگروه بیورزونانس این کنفرانس و سمینار انجام داده ایم که با هم می خوانیم. دکتر حمیدرضا طاهری یگانه پزشک است. وی مدرک تخصصی خود را در رشته بیورزونانس از دانشگاه مسکو اخذ کردذه است و دارای دیپلم استاد کاملی از انستیتو تحقیقاتی بیورزونانس است. وی سابقه ۱۵ ساله در کار با بیورزونانس دارد. دکتر طاهری مدتها در روسیه فعالیت داشته است و هم اکنون رئیس مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس پژوهشکده سلامت الکترونیک است. این مرکز تنها مرکز آکادمیک بیورزونانس در دنیاست.

آقای دکتر طاهری، لطفاً مختصری در مورد بیورزونانس توضیح دهید ؟

بیورزونانس یک شاخه ای از علم فیزیک می باشد که به بیوفیزیک و مبانی کوانتومی فیزیک مدرن ربط پیدا می کند . پایه های این دانش در سالهای ۱۹۰۰ میلادی توسط دانشمندان برجسته ای مانند نیکلای تسلا و لاخووسکی که اشراف کامل به بیوالکتریک ( بیو پتانسیل سلولی ) داشتند ، پایه ریزی شد و توسط دکتر رایف آمریکایی و دکتر فوول ودکتر مورل آلمانی ادامه پیدا کرد. اما اگر از لحاط معنای فیزیکی بخواهیم توضیحاتی بدهیم اینگونه می توان بیان داشت که بر اساس قانون دوبروی فرانسوی تمام اشیا و موجودات دارای ارتعاشاتی هستند که به نام فرکانس طبیعی نام گذاری شده است. نکته جالب توجه این است که تمام این فرکانسها در تمام هستی در بین سلول‌ها و مولکول‌ها غیر قابل تکرار می باشد.

یعنی فرکانس ها مانند اثر انگشت کاملاً تخصصی است؟     

بله دقیقاً.  مانند اثر انگشت ، حکم شناسایی برای آنها را دارد. اما از طرف دیگر ما می‌دانیم که هزچیزی که فرکانس داشته باشد حتماً تابع قوانین موج  بوده و می‌تواند این ارتعاشات، تشدید و یا از شدت آن کاسته شود. اگر دو طول موج هم فرکانس با هم برخورد کنند رزونانس و یا تشدید اتفاق می‌افتد که امری بدیهی است.

خوب از این قوانین چه استفاده بیولوژیکی می‌شود؟

 از این قانون ساده در بیولوژی و موجودات زنده استفاده های بسیار مهمی در تشخیص بیماری و حتی ارتقاء سلامت ، می‌برند. از این رهگذر دستگاه‌هایی طراحی شد که قادر بودن این فرکانس‌های بسیار ضعیف را ثبت و به صورت دیجیتالی در آورند که بر اساس یک الگوریتم مشخص قادر هستند به بدن مودوله شوند و پس از پردازش توسط کامپیوتر می‌توان تشخیص داد که فرکانس ارسالی به بدن رزونانسی را ایجاد نموده است یا نه ؟در صورت وجود رزونانس می توان نتیجه گیری کرد که فرکانس ارسالی دارای همتای فیزیکی است که تشدید فرکانسی ایجاد کرده است. به این ترتیب این نوع دستگاه‌ها بر اساس قانون ساده رزونانس مشهور به متد زیستی بیورزونانس شدند.

چه کشورهایی در این زمینه پیشرفت  داشته اند و چند سال ؟

دانش بیورزونانس در سالهای ۱۹۲۰- ۱۹۴۵ میلادی به اوج اهمیت خود در آمریکا و سپس روسیه و آلمان رسیده  بود. پس از پیروزی روسیه به آلمان در جنگ جهانی دوم کلیه مطالعات دانشمندان آلمانی توسط روس‌ها ضبط و تصاحب گردید که کمک بسیار شایانی را در پیشبرد این دانش تا سالهای ۱۹۶۰ میلادی نمود. اما در هر حال به علت اهمیت استراتژیکی این علم ،صاحبان اصلی این دانش ،مجموعه های نظامی و فضایی گردیدند. امریکایی ها می‌توانم بگویم که پیشرفتهای بزرگی در این زمینه داشته اند و تا آنجا که من می‌دانم در بیان آن برای مجامع علمی مانند روسها و آلمانها، حساسیت بسیاری از خود نشان داده اند. در حال حاضر کشورهای پیشرو در این علم، روسیه و آلمان محسوب می‌شوند و با توجه به تجربه کاری ۱۵ ساله خود می‌توانم بگویم که دانش و تکنولوژی روس‌ها به مراتب پیشرفته تر از دستگاه‌های مشابه ساخت آلمان و آمریکا و ایتالیا می باشد. ناگفته نماند که در ۵ ساله اخیر رشد بیورزونانس در کشورهایی مانند استرالیا، ژاپن، انگلستان، فرانسه و کانادا بسیار زیاد بوده است و کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و مالزی به جمع سر کرده های این دانش پیوسته اند. طبق آخرین آمار حدود  چهل هزار پزشک در گوشه و کنار دنیا مشغول طبابت به روش بیورزونانس هستند و آنچه که آمار نشان می‌دهد، گویای رشد روزافزون بیورزونانس در جهان می‌باشد.

در اینجا بد نیست اشاره ای هم به پیشرفت این علم در ایران  اسلامیمان  بنماییم که پس از هفت سال تلاش و پیگیری بالاخره پژوهشکده خاصی به نام پژوهشکده سلامت الکترونیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر تأسیس که در زیر مجموعه آن مرکز تحقیق و توسعه بیورزونانس  ایجاد گردیده است. قابل ذکر است که این مرکز علمی و دانشگاهی اولین مرکز دانشگاهی بیورزونانس در دنیا بشمار می رود و مایع افتخار کشور عزیزمان ایران و سر بلندی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است، چرا که کلیه مراکز علمی در کشورهای پیشرو، اساساً نظامی بوده اند.

آنچه که مسلم است این است که کامپیوتر یک وسیله بسیار مهم در علوم می‌باشد، ورود کامپیتر به این حوزه از دانش باعث رشد خارج از تصور و پیشرفت خارق العاده آن شد. اگر امروز کشور ایران وارد این تخصص نگردد، من فکر می کنم طوری خواهد شد که ظرف بیست سال آینده ما دیگر زبان پزشکی دنیا را نخواهیم فهمید، کما اینکه کم و بیش در بعضی از مقالات علمی این حالت دیده می شود.

بیورزونانس چه خدماتی  به حوزه پزشکی می تواند انجام دهد ؟

با توجه به اینکه در آخرین ورژن دستگاه بیورزونانس بالغ بر ۵۷۰۰۰ نوع فرکانس‌های مختلف اعم از اندام‌های بدن و کلیه پاتوژن‌ها (باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها) و هم چنین مقدار بسیار زیادی از آلرژن‌های آلرژی زا وجود دارد،عمملاً در تشخیص علت بیماری های عفونی و آلرژیکی و مشخص کردن منطقه درگیر شده در بدن، بیورزوناس هم تایی ندارد، چرا که در اسرع وقت ما قادر هستیم وجود و یا عدم وجود پاتوژن‌های مختلف را در اندام‌های مختلف بررسی کنیم. به این ترتیب که در متد بیورزونانس مثلاً قدرت تست ۵۰۰ نوع پاتوژن مختلف در عرض کمتر از نیم ساعت بدون خون گیری و هیچ حالت تهاجمی دیگر، وجود دارد و ضمن تشخیص نوع عفونت ما قادر خواهیم بود که محل درگیری را هم به همین سرعت مشخص نماییم و این برای دنیای پزشکی امروز بسیار حائز اهمیت است و خلا سرعت و غیر تهاجمی بودن را، به این ترتیب می‌توانیم پر نماییم و همین موضوع برای آلرژی هم قابل بسط است.

نکته ای را که می خواهم خدمتتان عرض کنم این است که علت خیلی از بیماری ها نفوذ میکروب به عضو و یا اعضای مختلف بدن انسان است، که در بعضی از موارد به علت لکالیزه بودن غفونت، ما نمی توانیم آنها را در خون و یا ادرار پیدا کنیم ضمن اینکه در آزمایشگاه‌های فعلی بیشتر دنبال چند نوع مشهور از عفونت‌ها می‌گردند چرا که عملاً نمی شود تمام پاتوژن‌ها را مورد جستجو قرار داد و این در حالی است که در متد بیورزونانس این مشکل وجود ندارد.

آقای دکتر ما می‌خواهیم تا زمان برگزاری نخستین سمینار بیورزونانس  در چند جلسه دیگر مزاحم شما شویم و در این مورد برای خوانندگان متخصص خبرگزاری پزشکی مطالبی دیگری را از زبان شما بیان کنیم. امیدوارم این وقت را در اختیار ما قرار دهید.

خواهش می‌‌کنم. من هم خوشحال می‌‌شوم بتوانم علم ناچیز خود را در این زمینه در اختیار متخصصان عزیز قرار دهم.

قابل ذکر است علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر به سایت سمینار وارد شوند.

لینک سمینار بیورزونانس و شیوه های نوین تشخیص پزشکی

منبع : خبرگزاری پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *