آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

کبد چرب و راهکارهای پیشگیری و مقابله

1- مقدمه. 1

1-1- نکاتی پیرامون کبد چرب. 1

1-2- راهکارهای طبیعی برای پیشگیری و بهبود. 2

2- منابع. 2

1- مقدمه

بیماری کبدی چربی غیر الکلی (NAFLD)، می­تواند یک استئاتوز ساده یا یک استئاتوز پیشرفته مرتبط با هپاتیت، فیبروز، سیروز و در بعضی موارد کارسینوم هپاتوسلولار می­دهد NAFLD اپیدمی رو به رشدی را نه تنها در ایالات متحده بلکه در سراسر جهان به علت چاقی و مقاومت به انسولین که منجر به تجمع کبد تری‌گلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد می­شود، نشان داده است. اختلالات متابولیک یا مقاومت به انسولین در هسته پاتوفیزیولوژیNAFLD  قرار دارند. بیماران NAFLD در معرض خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلب – عروقی و کبد هستند. بیماران NAFLD به سرعت نیازمند پیوند کبد می­شوند. اگرچه بیوپسی کبدی یک استاندارد طلایی برای تشخیص است، اما توسعه تست­های غیر تهاجمی تصویربرداری، بیوشیمیایی و ژنتیکی، بدون شک موجب خواهد شد تا پزشکان در آینده ای نه چندان دور با اطلاعات و فرصت زیاد برای درک بهتر پاتوژنز و حتی درمان هدفمند اقدام نمایند (1). در ادامه به برخی نکات کلیدی پیرامون این بیماری می‌پردازیم

1-1- نکاتی پیرامون کبد چرب

حضرت رضا علیه السلام می­فرمایند “کبد مرکز غم است”. افرادی که استرس دارند و عصبی هستند کبدشان به طرز صحیح عمل نمی­کند. در مقابل شادابی و نشاط باعث عملکرد بهتر کبد که غده مادر بدن است می‌شود.

هر عارضه ای که به کبد وارد شود بدن آن­را در پوست نشان می­دهد. خشکی پوست، جوش، لک و تیرگی همه نشان دهنده نادرست کار کردن کبد است. “به قولی رنگ رخساره خبر می­دهد از سر درون”

طبق آمار حدود یک سوم مردم ایران کبد چرب دارند. کبد چرب در صورت بی توجهی منجر به مشکلات جدی کبدی می­شود. البته با رعایت نکات ساده ای در بحث تغذیه می­توان کبد چرب را رفع کرد. یکی از دلایل اصلی ایجاد کبد چرب نوشیدن آب یخ است. این عادت نادرست را ترک کنید. با غذاهای ناسالم و صنعتی خداحافظی کنید. هر آن چه در رسانه­ها تبلیغ می­شود لزوما سالم و باکیفیت نیست. سعی کنید از مواد سالم و خانگی استفاده نمایید. روغن خود را به زیتون یا کنجد تغییر دهید. ماست برای افرادی که کبد چرب دارند توصیه نمی‌شود و بهتر است از کشک طبیعی به جای آن استفاده کنند. پرخوری و درهم خوری، آب خوردن بین غذا، کم تحرکی و تنبلی عادات نادرستی هستند که باید تغییر یابند.

1-2- راهکارهای طبیعی برای پیشگیری و بهبود

1- یک واحد سرکه طبیعی را با دو واحد عرق نعنا و دو واحد عسل ترکیب کنید. به درون نیمی از یک لیوان از این ترکیب اضافه کنید و مابقی حجم لیوان را با آب پر نمایید. هر شب یک لیوان از این ترکیب را میل نمایید.

2- یک قاشق رب انار را با یک قاشق عسل و یک لیوان آب مخلوط کنید و به صورت شربت روزی ۲ لیوان میل نمایید.

3- میوه­های قرمز رنگ داروی معجزه­گر کبد هستند. به خصوص شاتوت، انگور قرمز و آلبالو را زیاد استفاده کنید.

4- برای بهبودی سریع تر ۴۰ روز در یکی از وعده­های غذایی مخصوصا نهار فقط سالاد یا میوه میل نمایید.

5- یک قاشق سبوس دوم برنج یا سبوس گندم در غذاهای خود اضافه نمایید.

6- جوی دوسر را مانند چای دم کنید و بنوشید “ماءالشعیر خانگی”

2- منابع

1.         Benedict M, Zhang X. Non-alcoholic fatty liver disease: An expanded review. World journal of hepatology. 2017;9(16):715.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *