آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

اندازه گیری میدان­های الکترومغناطیسی سلول

در سال 1912، گروویچ واژه “میدان” بر گفته از فیزیک را به هنگام انتشار تئوری “تکوین جنینی” خود در حوزه زیست­شناسی به کار گرفت (Gurwitsch, 1912, 1922). با این حال، شناسایی میدان­های الکترومغناطیسی سلولی در محدوده نور مرئی، برای نخستین بار توسط Scheminzký در سال 1916 توصیف شد. او “تابش” نور از فرآیندهای بیوشیمیایی سلول­های مخمر را با استفاده از صفحات عکاسی در اتاق غیر قابل نفوذ به نور شناسایی کرد (Scheminzký, 1916). در سال 1918، همان پدیده با عنوان (“Tiefenstrahlung”) توصیف گردید (Ludwig, 1918).

4-1

شکل 1. تابش میتوژنیک بین ریشه های دو پیاز جدا از یکدیگر. در ریشه یک پیاز تقسیم میتوز القا می‌گردد و در صورت حضور مانع کوارتزی ریشه گیاه دیگر نیز شروع به تقسیم می­کند. اما در حضور مانع شیشه ای تابش میتوژنیک که حاوی اطلاعات است منتقل نمی­گردد و ریشه گیاه دوم تقسیم نمی­گردد.

الکساندر گروویج به طور مستقل این پدیده را با ریشه پیاز آزمایش کرد (Gurwitsch, 1923). او در این آزمایش­ها نشان داد که ریشه گیاهان در حال تقسیم موجب می­شوند تا تعداد تکثیر در ریشه سلول­های که امکان ارتباط شیمیایی به این سلول­ها را ندارد، افزایش یابد (Gurwitsch, 1923, 1924 ). او در این آزمایش نشان داد که در صورت استفاده از شیشه بین سلول‌های جدا از هم امکان افزایش تعداد تکثیر وجود ندارد چرا که شیشه مانع از عبور نور فرابنفشی می­شود که منشا سلولی دارد. این در حالی است که کوارتز با عبور نور UV تولید شده موجبات افزایش تعداد تکثیر سلولی در ریشه پیاز را فراهم می­سازد. او چنین تابشی را “تابش میتوژنیک” نام نهاد. در همین زمان، گروویچ و همکارانش با بکارگیری منشور، طیف مربوط به تابش میتوژنیک را مورد بررسی قرار دادند. همچنین با استفاده از آشکار ساز­ها به بررسی تابش میتوژنیک پرداختند. آنها دریافتند که طیف تابشی برای چندین واکنش آنزیمی حکم “اثر انگشت” را دارد و تغییرات فیزیولوژیک موجب تغییر در طیف نور تابشی خواهد گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *