آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

فواید فناوری بیورزونانس در شناسایی و اعمال فرکانس های سلامت به منظور بهبود اختلالات

1- مقدمه 1

1-1- تعریف اختلال 1

2-1- فواید فناوری بیورزونانس در شناسایی و اعمال فرکانس­های سلامت 2

3-1- سایر کاربردهای فناوری بیورزونانس 5

4-1- نتیجه گیری 6

5-1- منابع 6

1- مقدمه

این روزها ما در عصری زندگی می­کنیم که پر سر و صدا و سریع است. در این دوره مجموعه گسترده­ای از وسایل فنی و فوق العاده سریع، وسایل حمل و نقل، وسایل ارتباطاتی و غذاهای سریع و پردازش شده و حتی محصولات شیمیایی زندگی ما را بسیار ساده­تر کرده­اند. رشد این فناوری ها به قدری سریع اتفاق افتاده است که فرض یک نوستالژی برای 20 یا 30 سال گذشته سخت خواهد بود. با این حال همانطور که ما از همه این فناوری­ها و پیشرفت­ها لذت می­بریم، برخی از ما بخاطر مواجه شدن با آن­ها هزینه نیز می پردازیم. هزینه هایی که مربوط به اختلال در سلامت ما می­باشند.

1-1- تعریف اختلال

تصور اینکه در هنگام تولد بدن ما همانند یک بشکه خالی است کاملا صحیح است. در طول زندگی با هر بار تماس انسان با مواد استرس­زا (چه زیستی چه غیرزیستی) در محیط زیست، مقداری از مواد اختلال­زا به این بشکه افزوده می­شود. هنگامی که سازوکارهای نظارتی در بدن انسان به درستی عمل کنند، معمولا از پر شدن بشکه جلوگیری شده به نحوی که امکان حذف عوامل استرس­زا به وجود می­آید. با این حال، در برخی از افراد، سیستم نظارتی نمی­تواند به درستی عمل کرده و در نتیجه یارای مقابله با مواد اختلال­زا را نخواهند داشت. این امر منجر به سرریز بشکه شده و در نتیجه ایجاد اختلال می­گردد.

2-1

شکل 1. دستگاه شناسایی و اعمال فرکانس های سلامت

2-1- فواید فناوری بیورزونانس در شناسایی و اعمال فرکانس­های سلامت

1- غیر تهاجمی بودن

غیر تهاجمی و کاملا بی درد است و هیچ گونه آسیبی به بدن بیمار نمی­رساند. در مقایسه با تصویربرداری توموگرافی نشر پوزیترون (PET) که به دلیل تزریق مواد کنتراست زا یک تکنیک تهاجمی به شمار می آید (1). یا در مقایسه با تکنیک اسکن CT که با تابش پرتو ایکس به تصویر برداری می پردازد (2).

2- تصویربرداری از اعماق بدن

امکان بررسی بخش هایی از بدن که توانایی تصویربرداری غیر تهاجمی از آنها وجود ندارد. در واقع با استفاده از بیورزونانس می توان تا عمق بسیار زیادی در بافت­ها نفوذ و به بررسی فرکانس های سلامت پرداخت؛ حتی در بخش­هایی که گردش خون محدود است. در مقایسه با تکنیک های تصویربرداری نوری که توانایی تصویربرداری از عمق بیشتر از 3 میلی متر از سطح بدن را ندارند، این تکنیک بسیار کارا می باشد. بیشترین عمق نفوذ نور در محدوده فروسرخ نزدیک است که کمترین جذب بافتی و بیشترین پراکنش پیش سو را دارد (3).

2-2

شکل 2. مقایسه نفوذ فرکانس های سلامت با نفوذ پرتو فروسرخ نزدیک (NIR)

3- حمل و نقل آسان دستگاه

به دلیل سبکی می­توان این دستگاه را به نقاط دوردست حمل کرد. از آنجایی که این دستگاه نیاز به جریان الکتریسیته قوی ندارد، می توان دستگاه را به مناطقی که جریان الکتریسیته وجود ندارد حمل کرد. در واقع این دستگاه با باطری های معمولی قادر به ارائه نتایج بوده و بدون کامپیوتر نیز توانایی شناسایی و بهبود اختلالات را دارا می­باشد. می­توانید این دستگاه را با دستگاهی مثل تصویربرداری رزونانس مغناطیس (MRI) مقایسه کنید.

2-3

شکل 3. مقایسه دو دستگاه MRI و بیورزونانس از نظر قابلیت حمل. دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI به دلیل سنگینی به راحتی قابل حمل نبوده این درحالی است که دستگاه بیورزونانس به دلیل سبکی می تواند توسط یک فرد حمل شود.

4- حضور ۵۴ هزار فرکانس مختلف برای بررسی فرکانس­های سلامت

سیستم شناسایی دستگاه حاوی ۵۴ هزار فرکانس مختلف سلامت است که از یک منطق کل­نگر در زمینه های فیزیک بدن، انرژی و روح و روان به دست آمده و این امکان را برای پزشک فراهم می­سازد تا اختلالات را در بدن از زوایای مختلف رصد نماید.

5- پایین آوردن هزینه های شناسایی به میزان بسیار زیادی

اعمال فرکانس های سلامت فرد نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد چرا که این فرکانس ها نیاز به آماده سازی ندارد. همچنین فرد مورد نظر نیز نیاز به دریافت هیچ ماده شیمیایی پیش از بررسی حضور اختلالات ندارد.

6- پاسخ در زمان واقعی (Real time)

دستگاه بیورزونانس به گونه ای طراحی شده که می تواند پاسخ اسکن بدن به صورت فوری و در همان لحظه در اختیار پزشک و بیمار قرار دهد. بدین صورت زمان که در بهبود اختلال نقش حیاتی دارد، از بین نمی­رود.

7- عدم نیاز به حضور پزشک در محل (Point of care)

قابل ذکر است که اطلاعات بدست آمده را می­توان بلافاصله توسط ایمیل جهت مشورت به هر جای دنیا فرستاد.

8- شناسایی وجود انواع مواد تهدید کننده سلامتی فرد

دستگاه بیورزونانس توانایی شناسایی وجود و یا عدم وجود باکتری­ها ، ویروس­ها، قارچ­ها و انگل­های بیماری زا دارا می باشد. این دستگاه حتی محل استقرار این مواد اختلال­زا را در بدن نشان می دهد. شناسایی آلرژن­ها از توانایی­های بارز این فناوری می­باشد.

9- شناسایی حضور مواد آلرژن پیش از ایمپلنت کردن

دستگاه بیورزونانس می­تواند با بررسی حضور مواد حساسیت زا (آلرژن) بهترین زمان را برای کارگذاشتن پروتوز مورد نظر ارائه دهد. به عبارتی این دستگاه این توانایی را دارد تا پیش از کار گذاشتن پروتز در بدن تست آلرژی­زایی را انجام دهد و در صورت شناسایی عدم بروز آلرژی، جراح و یا دندانپزشک می­تواند پروتز را کار بگذارد. از این رهگذر می­توان بهترین داروی موثر را که پزشک (چه به صورت گیاهی و چه شیمیایی) مد نظر دارد را نیز انتخاب نمود .

10- شناسایی کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و وجود فلزات سنگینی

دستگاه بیورزونانس توانایی شناسایی کمبود ویتامین­ها، مواد معدنی و وجود فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و کادمیوم را در بدن دارد.

11- شناسایی پرتوهای رادیواکتیو و میدان های مغناطیسی مضر سلامتی

دستگاه بیورزونانس توانایی شناسایی اشعه­های رادیواکتیو و میدان­های مغناطیسی مضر را نیز دارا می­باشد.

این خصوصیات، به همراه دانش فناوری استفاده از دستگاه، این امکان را به ما می­دهد تا ابزاری مهم جهت شناسایی علت اختلال­ها با رعایت اهمیت زمان، بدون فوت وقت و با کمترین هزینه، در اختیار پزشک قرار دهیم.

12- عدم نیاز به روش­های تشخیصی پزشکی کلاسیک

دستگاه بیورزونانس پزشک را از بکارگیری روش­های تشخیصی پزشکی کلاسیک نظیر خون­گیری، نمونه برداری و… آسوده خاطر می­سازد چرا که نیاز به خون­گیری یا هیچ یک از روش­های علوم آزمایشگاهی برای تشخیص نیست.

3-1- سایر کاربردهای فناوری بیورزونانس

فناوری بیورزونانس در زمینه های زیر هم قابل استفاده می­باشد

1- بالا نگاه داشتن سطح سلامتی تیم های ورزشی، مدیران و مسولین

2- بالا نگاه داشتن سطح سلامتی خانم های جوانی که قصد ازدواج و بدنیا آوردن کودکان سالم دارند.

3- بالا نگاه داشتن سطح سلامتی سالخوردگان و بالا بردن کیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلالات غیر قابل علاج.

با توجه به اینکه هزینه های بررسی فرکانس­های سلامت بدن توسط فناوری بیورزونانس بسیار نازل­تر و با کیفیت تر (در مقایسه با روش هاس بهبود شیمیایی) است و نظر به اینکه که طی پانزده سال آینده میزان تعداد بازنشستگان کشور (بر اساس آمار) بسیار زیاد خواهد بود، و تولد کودکان سالم هزینه­های بهبود اختلالات را بسیار کم خواهد کرد، توجه به فناوری بیورزونانس خالی از لطف نیست.

4-1- نتیجه گیری

در اینجا لازم می­دانیم، به این نکته اشاره داشته باشیم که این فناوری در زمینه سلامت انسان­ها نیز می­تواند نقش مهمی ایفا نماید چرا که به علت اثرات تخریبی داروهای شیمیایی، استفاده از روش­های فیزیکی (مانند طب سوزنی، رفلکس­تراپی، فیزیوتراپی و کاریوپراکتیک و …) و گیاهی به سرعت در حال جایگزین شدن می­باشد و هم اینک در دنیا به بیماران این فرصت را می­دهند تا در انتخاب روش ارتقاء سلامت خود مختار باشند. در حقیقت نتیجه عملی این گونه برخوردها ثابت کرده است که افراد مبتلا به اختلالات صعب العلاج شانس بیشتری را برای بهبود اختلال بدست آورده اند. از این رو بهتر است تا اختلالاتی که در حال حاضر توسط آزمایشگاه­های فعلی غیر قابل شناسایی و یا توسط داروهای داروخانه­ا­ی غیر قابل بهبود هستند، توسط روش­های دیگری که در دنیا استفاده می­شوند، نیز مورد بررسی قرار گیرند. انتظار ما این است که در کشور عزیزمان ایران این روش مورد مطالعه و تحقیق بیشتر قرار گیرد تا در صورت تایید مراجع علمی کشور، دراسرع وقت وارد نظام پزشکی کشور گردد.

5-1- منابع

1.         Vaquero JJ, Kinahan P. Positron emission tomography: current challenges and opportunities for technological advances in clinical and preclinical imaging systems. Annual review of biomedical engineering. 2015;17:385-414.

2.         Fred HL. Drawbacks and limitations of computed tomography: views from a medical educator. Texas Heart Institute Journal. 2004;31(4):345.

3.         Teraphongphom N, Kong CS, Warram JM, Rosenthal EL. Specimen mapping in head and neck cancer using fluorescence imaging. Laryngoscope investigative otolaryngology. 2017;2(6):447-52.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *