آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

ماساژ درمانی

1- مقدمه. 1

1-1- تحریک نقاط حساس پا با استفاده از ماساژ. 3

1-1-1- شست پا. 4

1-1-2- بندهای انگشت شست پا. 4

1-1-3- قسمت وسط کف پا. 5

1-1-4- قسمت مرکزی شست پا. 5

1-1-5- قسمت کنار پاشنه پا. 5

1-1-6- لبه داخلی کف پا. 5

2- منابع. 5

1- مقدمه

تقریبا تمام فرهنگ­ها سیستم های ماساژ درمانی را توسعه داده اند. تکنیک های ماساژ نقش مهمی در مراقبت های پزشکی سنتی چینی و هندوستان ایفا می­کنند. ماساژور اروپایی در اوایل قرن نوزدهم توسط PerHenrik Ling، که امروزه به عنوان ماساژ سوئدی شناخته می شود، سیستم بندی شد (1).

16-1

شکل 1. ماساژ معمولی

آیا همیشه احساس خستگی و بی حالی می­کنید؟ شاید لازم است که غدد آدرنال خود را تحریک کنید. نقاطی از بدن که ماساژ دادن آنها در سلامتی تاثیر مثبت دارد، حاوی میلیاردها پایانه عصبی است که تحریک آن­ها روی وضعیت جسمی، تأثیر مثبتی می­گذارد. این کار را می توان با ماساژ دادن یا فشار وارد آوردن روی پایانه عصبی، انجام داد.

لیینگ معتقد بود که ماساژ شدید می تواند موجب بهبودی با بهبود گردش خون و لنف گردد. در 20 تا 30 سال گذشته، درمانگران ماساژ سوئدی را برای تطبیق بیشتر آن بر جنبه های روحی و معنوی ارتقا سلامت توسعه داده‌اند. ماساژ می تواند بر کاهش درد نیز تاثیر بسزایی داشته باشد (2). درد در حال حاضر به عنوان دلیل اصلی برای مراجعه افراد جهت استفاده از مراقبت های پزشکی شناخته می شود. می توان گفت که تقریبا 80 درصد از بازدید پزشکان مربوط به نارضایتی بیماران از درد است. در این بخش با اهمیت ماساژ بر روی سلامتی می پردازیم

16-2

شکل 2. ماساژ کودک یکی از راه های تشویق تعامل فیزیکی و تحریک روابط بین کودک و والدین است

1-1- تحریک نقاط حساس پا با استفاده از ماساژ

تحریک نقاط حساس روی کف پا، تأثیر مثبتی روی گردش خون، فشارخون و حتی میزان هورمون های رهایش یافته می­گذارد. این اعمال تاثیر مثبت فراوانی بر کاهش میزان استرس و رهایی از بی خوابی دارد و در رفع دردهای بدن، دفع سنگ کلیه، بهبود دیابت و رفع التهاب استخوان و مفصل موثر است.

16-3

شکل 3. انواع روش های ماساژ پا

1-1-1- شست پا

آیا دوست دارید لاغر باشید؟ کافی است هر بار که هوس خوردن ماده غذایی چاق کننده می­کنید، شست پای خود را ماساژ دهید.

1-1-2- بندهای انگشت شست پا

با ماساژ دادن انتهایی­ترین قسمت شست پا «نزدیک به کف پا» می­توان فشار و استرس وارد شده به بدن را کاهش داد. این کار همچنین باعث سلامت غده تیروئید نیز می­شود. اگر فرد به صورت مداوم در معرض استرس قرار گیرد، عملکرد غده تیروئید نیز دچار مشکل می­شود. ماساژ کف پا در سلامتی تاثیر مثبت دارد.

1-1-3- قسمت وسط کف پا

در این قسمت پایانه عصبی متعددی وجود دارد؛ با ماساژ دادن این قسمت می­توان استرس را از بین برد و به بهتر شدن تنفس کمک کرد. ماساژ دادن این قسمت، تأثیر مثبتی روی دیافراگم می گذارد. دیافراگم نوعی عضله گنبدی شکل است که هنگام نفس کشیدن به ریه کمک می­کند، تا روند پر و خالی شدن آن بهتر انجام شود.

1-1-4- قسمت مرکزی شست پا

ماساژ دادن این قسمت از پا، تأثیر مثبتی روی غده هیپوفیز می­گذارد. این ساختار در مغز، عملکرد غدد دیگر بدن را کنترل می­کند. راه ساده برای تنظیم میزان هورمون در بدن، فشار دادن یا ماساژ دادن قسمت وسط شست است.

1-1-5- قسمت کنار پاشنه پا

متخصصان معتقدند ماساژ دادن این قسمت از پا، در دفع سمومی که در بدن تراکم پیدا کرده، موثر است. با ماساژ دادن این قسمت، سیستم دفعی بدن فعال­تر می­شود. این حرکت را به طور منظم انجام دهید، میوه و سبزی فراوان نیز مصرف کنید تا از بدن سم زدایی انجام شود.

1-1-6- لبه داخلی کف پا

اگر همیشه احساس خستگی و بی حالی می کنید بهتر است لبه داخلی کف پاهای خود را ماساژ دهید به عبارتی برای این که بدن شما انرژی بگیرد، قسمت لبه های داخلی کف پا را ماساژ دهید زیرا اعصاب موجود در این قسمت به غدد آدرنال ارتباط دارد.

2- منابع

1.         Field T. Massage therapy research review. Complementary therapies in clinical practice. 2016;24:19-31.

2.         Crawford C, Boyd C, Paat CF, Price A, Xenakis L, Yang E, et al. The impact of massage therapy on function in pain populations—A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials: Part I, patients experiencing pain in the general population. Pain Medicine. 2016;17(7):1353-75.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *