آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

نفخ و نکات کلیدی برای پیشگیری

1- مقدمه 1

1-1- چند نکته کلیدی که ترک آنها تاثیری بزرگ و شگفت‌انگیزی بر کاهش نفخ دارند 2

1-1-1- عاشق آدامس جویدن هستید 2

1-1-2- خیلی تند غذا میل می­نمایید 2

1-1-3- عاشق نوشیدن با نی هستید 2

1-1-4- به شدت درخواب خروپف می‌کنید 2

1-1-5- زیاد فیبر مصرف می‌کنید 3

1-1-6- همیشه استرس دارید 3

1-1-7- از نوشیدنی های گازدار خودداری نمایید 3

2- منابع 3

1- مقدمه

متئوریسیم (Meteorism) به عنوان تمپانیت (tympanites) که همان نفخ است، نیز شناخته می شود. یکی از ویژگی های اصلی نفخ، انباشت گاز در دستگاه گوارش (GI) است که موجب احساس پف کرده و انبساط شکمی می­شود. یکی از شایع­ترین علل نفخ، غذا خوردن نادرست است. اصلاح عادات غذا خوردن و اجتناب از عوامل خاص ممکن است به کاهش علائم نفخ کمک کند (1). با این حال علل نفخ اغلب خوش خیم هستند، بلعیدن بیش از حد هوا در هنگام خوردن یا تخمیر بیش از اندازه غذای های خورده شده توسط باکتری های فلور روده از جمله این دلایل می­باشند. در ادامه به ارائه نکاتی ساده به منظور پیشگیری از نفخ می­پردازیم.

17-1

شکل 1. نفخ

1-1- چند نکته کلیدی که ترک آن­ها تاثیری بزرگ و شگفت‌انگیزی بر کاهش نفخ دارند

1-1-1- عاشق آدامس جویدن هستید

اگر در شکم‌تان احساس نفخ می‌کنید، احتمالا زمان آن است که مصرف آدامس های نعنایی را محدود کنید. خیلی از افراد آدامس می‌جوند تا بین وعده‌های غذایی چیزی میل نکنند، اما وقتی شما آدامس می‌جوید، ناخودآگاه کمی هوا می‌بلعید. این هوای اضافی می‌تواند باعث شود در روده‌های‌ خود احساس تورم و بادکنکی داشته باشید. حتی آدامس‌های بدون قند هم عموما حاوی سوربیتول هستند، خود سوربیتول می‌تواند موجب بسیاری از بیماری‌های شکمی شود که نفخ یکی از آن­ها است.

1-1-2- خیلی تند غذا میل می­نمایید

و در اینجا دلیلی دیگر برای اندیشمندانه خوردن! گوارش از دهان شروع می‌شود، نه از معده. با هر جویدن، نه تنها هر لقمه را به تکه‌های کوچک­تر و له شده‌تری تبدیل می‌کنید که هضم‌شان راحت‌تر است، بلکه این غذا با بزاق و آنزیم‌های خاصی نیز ترکیب می‌شود که روی هضم غذا تاثیر می‌گذارد.

زمانی‌که غذا را سریعا فرو می‌برید، تا حدود زیادی این فرایند را ازدست می‌دهید، یعنی معده شما مجبور است برای گوارش غذا، بیشترکار کند و به نفخ منجر می‌شود. ضمنا وقتی تندتند می‌خورید، هوا را هم می‌بلعید. آرام میل نمایید و به ‌خوبی غذا خود را بجوید.

1-1-3- عاشق نوشیدن با نی هستید

ممکن است یک نی رنگارنگ، اسموتی صبح‌تان را زیباتر کند، اما به نفع بدن‌ شما نیست. با هرجرعه از نی، هوا پیش از خود نوشیدنی بالا می­آید.

حتی بطری‌های آب چند با رمصرفی که نی‌دار هستند نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند. این‌بار حین تمرینات ورزشی‌، آب را مستقیما از لبه بطری بنوشید تا معده‌تان را به دردسر نیندازید.

1-1-4- به شدت درخواب خروپف می‌کنید

آیا صبح به محض بیدارشدن از خواب احساس نفخ می‌کنید؟ احتمالا درخواب خروپف می‌کنید یا با دهان نفس می‌کشید. بیشتر افرادی که ایست تنفس در خواب دارند نیز با نفخ صبحگاهی درگیرند. فردا صبح به شکم‌تان نگاه کنید، اگر بزرگ‌تر از پیش از خواب‌تان بود، به یک متخصص خواب مراجعه کنید تا راهکاری به شما پیشنهاد نماید که برای همیشه خروپف را کنار بگذارید.

1-1-5- زیاد فیبر مصرف می‌کنید

بله، فیبر می‌تواند به شما احساس سیری داده و به کاهش وزن‌تان کمک کند، ضمنا برای سلامت قلب‌تان نیز خوب است. اما پیش از این که غلات غنی شده، پودینگ تخم شربتی و کلم بروکسل بخورید، کمی مکث کنید. مصرف یکباره فیبر مورد نظر، می‌تواند موجب نفخ زیاد شود. درعوض سعی کنید آن را به مرور مصرف نمایید، مثلا در طول هفته. این ‌کار به معده و روده شما فرصت بیشتری می‌دهد تا آنزیم‌های لازم برای گذر فیبر در طول سیستم گوارش‌ شما را تنظیم و تولید کند.

همچنین بهتر است فیبر را از غذاهای سالم و فراوری نشده مانند سبزیجات، میوه‌جات و غلات سبوس­دار دریافت کنید. بسیاری از غذاهای بسته‌بندی شده با اینولین غنی می‌شوند؛ اینولین نوعی فیبر است که مخصوصا برای معده سنگین می‌باشد.

1-1-6- همیشه استرس دارید

استرس چه ضررها که ندارد؟ غیر از این‌که هورمون‌ها می‌توانند سیستم گوارش‌تان را مختل کنند و موجب نفخ شوند، استرس همچنین می‌تواند سبب شود پشت میزکار، با عجله غذا بخورید، سرسری حمام کنید و در حین حملات اضطرابی، هوا را ببلعید.

سعی کنید با استفاده از ریلکسیشن، عوامل استرس‌زا را کنترل کنید. هر دو روش موجب پیشگیری و رفع نفخ می‌شوند. به مرور زمان، این تغییرات کوچک به بدن شما کمک خواهند کرد تا از نفخ رها شود.

1-1-7- از نوشیدنی های گازدار خودداری نمایید

2- منابع

1.         Gossman WG, Bhimji SS. Meteorism (Tympanites).  StatPearls [Internet]: StatPearls Publishing; 2018.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *