آدرس

تهران - قلهک

۰۹۹۱۶۸۸۸۷۹۲

ارتباط مستقیم با ما

شنبه تا پنج شنبه 08:00 تا 20:00

ساعات کاری ما

عضویت در خبرنامه

درخواست مشاوره

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

۱- مقدمه. ۱

۱-۱- انتقال انرژی حیات به بدن از طریق ۱۲ کانال مریدیانی. ۱

۲-۱- کانالهای مریدیانی و تاثیر بر فعالیتهای متابولیکی بدن انسان. ۵

۲- منابع. ۶

۱- مقدمه

منشا مفهوم سیستم مریدیان (Meridian) با اثرات درمانی طب سوزنی رابطه مستقیم دارد و به عنوان یک سیستم مرجع تجربی در محیط بالینی عمل می­کند (۱). شناخت کانال­های مریدیان اولین گام در افزایش کارایی بالینی درمان طب سوزنی می­باشد. طب سوزنی که از شرق آسیا سرچشمه گرفته شده است به عنوان یک مداخله درمانی برای درمان بیماری­های مختلف و علائم مرتبط برای بیش از ۲۵۰۰ سال است که مورد استفاده قرار می­گیرد (۲). علیرغم تفاوت­های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی، طب سوزی توسط پزشکان عمومی در کشورهای غربی و شرقی مورد استفاده قرار می­گیرد (۳, ۴). درمان طب سوزنی بر اساس یک سیستم کانال‌های مریدیانی است که از طریق آن­ها انرژی حیاتی یا کی (Qi) جریان می­یابد (۵). در ادامه به معرفی سیستم مریدیان و نقش آن­ها در سلامت افراد می­پردازیم.

۱-۱- انتقال انرژی حیات به بدن از طریق ۱۲ کانال مریدیانی

در سراسر بدن انسان کانالهائی به منظور انتقال پالس­های بیو الکترومغناطیس وجود دارد و مانند سیم­های انتقال جریان الکتریکی، پالس­های بیوالکترو مغناطیس را به کلیه نقاط بدن هدایت می­نماید (شکل ۱٫).

15-1

شکل ۱٫ نمودار مریدیان و نقاط طب سوزنی (یا acupoints) با توجه به تأثیر قلبی – عروقی: پریکارد P = ؛ L ریه = ؛ روده بزرگ LI = ؛ معده S =   ؛ مریدیان صفراویG =

این کانال­ها دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و در صورت بیماری انسان هدایت پالس­های بیو الکترو مغناطیس در این مسیر­ها با نقصان مواجه خواهد شد.

15-2

شکل ۲٫ حضور سیستم کانال­های مریدیانی به منظور جریان پالس­های الکترومغناطیسی

به زبان علمی نام این کانال­ها مریدیان است. در بدن انسان ۱۲جفت کانال مریدیان وجود دارد که از نقاط مختلف بدن شروع و در سطح بدن انتشار یافته و در نقاط دیگری از بدن خاتمه می­یابد. ۸ کانال از ۱۲ کانال نقش فوق العاده دارند و ۴ کانال باقی مانده به عنوان کانال­های تضمینی عمل می­کنند. این ۱۲ کانال در طرف راست و چپ بدن انسان کاملا تقارن دارند. دو کانال مریدیان دیگر که به صورت تکی (بدون جفت) در بدن انسان وجود دارد، یکی در قسمت جلوی بدن بخش جناق سینه و دیگری در قسمت ستون فقرات قرار گرفته است. آنچه که حائز اهمیت است ارتباط مستقیم کانال­های مریدیان با سیستم عصبی رویشی (vegetative nervous system) بدن است و هنگام اعمال بیورزنانس از نقش حیاتی برخوردار هستند.

یک متن کلاسیک بیان می­کند “این دوازده کانال، ارگان­های داخلی را درون خود پیوند می­دهد و با مفاصل و اندام­های از خارج ارتباط برقرار می­کند”، به این معنی است که بدن به وسیله این اتصالات داخلی و خارجی شکل می­گیرد.

بعضی از نقاط کانال­های مریدیان، از لحاظ فعالیت قوی­تر از سایر نقاط این کانال­ها است و لذا پزشک جهت تقویت حرکت پالس­های بیوالکترومغناطیس در درون کانال و یا جهت بررسی وضعیت پالس­های بیوالکترومغناطیس، این نقاط را مورد ارزیابی قرار می­دهد. در اصطلاح علمی این نقاط اکوپونکتور (نقاط فعال بیولوژیکی) نامیده می­شوند. نقاط اکوپونکتور منطقه کوچکی زیر پوست بدن انسان را که معمولا محیط کوچکی است، به خود اختصاص میدهد. پزشکان طب سوزنی باستان پس از یافتن یک نقطه فعال بیولوژیکی که یه یک ارگان خاص مرتبط بود، نقش درمانی خود را ایفا می­کرده­اند. در واقع آن­ها تمامی نقاط حساس بدن که به یک ارگان خاص مرتبط است پیدا کرده بودند.

در طب سوزنی جهت ارسال پالس­های محرک، سوزن در این نقاط فرو می­شود. در تست بیورزنانس از نقاط اکوپونکتوری که روی پشت انگشتان دست وجود دارد (جهت راحتی بیمار) برای دریافت پالس­های بیوالکترومغناطیس بدن بیمار که توسط دستگاه قابل پردازش است، استفاده می­شود.

از نظر علم پزشکی در بدن انسان دو نوع شبکه اعصاب وجود دارد: شبکه اعصاب ارادی و شبکه اعصاب غیر ارادی. سیستم عصبی غیر ارادی را سیستم عصبی نباتی نیز می نامند. نقاط اکوپونکتور از لحاظ کیفیت فیزیکی و سلولی پوست (اپیدرم،اکتودرم،مزودرم) با بقیه نقاط پوست فرق دارد و اعصاب نباتی در این منطقه پیوستگی بیشتری با کانال مریدیان دارد.

15-3

شکل ۳٫ تفاوت نقاط اکوپونکتور پوست از لحاظ کیفیت فیزیکی و سلولی (اپیدرم،اکتودرم،مزودرم) با بقیه نقاط پوست

مهم ترین ویژگی مناطق اکوپونکتور توانائی ممتد و طولانی ارسال و دریافت پالس­های بیوالکترومغناطیس بدن می باشد و عملا سایر نقاط کانال­های مریدیان این توانائی را ندارد و دقیقا به همین دلیل نقاط اکوپونکتور را نقاط فعال بیولوژیکی می­نامند.

امروزه بطور دقیق با استفاده از دانش علم فیزیک وجود کانال­های مریدیان و نقاط اکوپونکتور به اثبات رسیده است. اخیرا دستگاه­های اهم­متر بسیار حساسی طراحی گردیده­اند که می­تواند مناطق اکوپونکتور را به دلیل بالاتر بودن حوزه­های انرژیکی این نقاط، روی پوست شناسائی نماید.

دانشمندان دستگاه­های ویژه دیگری را نیز در اختیار دارند که می­توانند به صورت نظری مناطق اکوپونکتور را روی پوست نشان دهند. این دستگاه­ها از کیسه گاز و نمایان­گر تشکیل شده­اند و نقاط اکوپونکتور بدن به صورت نقاط نورانی در محیط تاریک درخشش خواهند داشت.

15-4

شکل ۴٫ دستگاه ثبت نقاط مریدیانی

15-5

شکل ۵٫ نمایش نقاط مریدیانی بر روی انگشتان دست انسان

۲-۱- کانال­های مریدیانی و تاثیر بر فعالیت­های متابولیکی بدن انسان

کانال­های مریدیان در علم پزشکی از اهمیت فوق­العاده­ای برخوردار می­باشند و کلیه فعالیت­های متابولیکی (آنابولیسم و کاتابولیسم) و همچنین تبادلات بیوشیمیائی درون سلولی و بین سلولی، تحت فرماندهی حوزه­های بیوالکترو مغناطیسی این کانال­ها صورت می­گیرد. طبیعتا این امواج جهت حرکت در سراسر بدن انسان نیازمند مسیرهای رسانای مریدیان خواهند بود.

متاسفانه در صورت صدمه دیدن و یا مسدود شدن مسیرهای رسانای مریدیان، فعالیت بیوشیمیائی این نقاط مختل گشته و نتیجه آن تغییر PH و تغییرات هورمونی این مناطق خواهد بود و به مرور می­تواند به محل مناسبی برای رشد عوامل عفونت­زا تبدیل گردد و در اثر اختلال در فعالیت این نقاط به مرور زمینه بروز بیماری‌های مختلف در مناطق آسیب دیده ایجاد می­گردد.

لذا در دانش بیورزونانس، بهبود زمانی اتفاق می­افتد که تنظیم حوزه­های میدان­های بیوالکترومغناطیسی کانال‌های مریدیان شخص بیمار به حالت طبیعی برگردد.

در صورت تمایل عزیزان علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر می­توانند در بخش روسی سایت کلیک نمایند.

۲- منابع

۱٫         Lee I-S, Lee S-H, Kim S-Y, Lee H, Park H-J, Chae Y. Visualization of the meridian system based on biomedical information about acupuncture treatment. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2013;2013.

2.         Jia J, Yu Y, Deng J-H, Robinson N, Bovey M, Cui Y-H, et al. A review of Omics research in acupuncture: the relevance and future prospects for understanding the nature of meridians and acupoints. Journal of ethnopharmacology. 2012;140(3):594-603.

3.         Robinson N, Lorenc A, Ding W, Jia J, Bovey M, Wang X-m. Exploring practice characteristics and research priorities of practitioners of traditional acupuncture in China and the EU—a survey. Journal of ethnopharmacology. 2012;140(3):604-13.

4.         Ulett GA, Han J, Han S. Traditional and evidence-based acupuncture. South Med J. 1998;91:1115-20.

5.         Longhurst JC. Defining meridians: a modern basis of understanding. Journal of Acupuncture and Meridian Studies. 2010;3(2):67-74.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *