جهان خلقت بر اساس حوزه‌های مغناطیسی ایجاد شده است

فعالسازی چاکرا

عضویت در خبرنامه

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

چگونه چاکراها را فعال کنیم؟

در مقالات قبلی همچون آشنایی با چاکراها با نحوه عملکرد و وظایف آنها آشنا شدید. با بررسی حالات جسمی و روحی می توان تشخیص داد که چه مشکلاتی در رفتار و یا جسم ما به سبب عدم کارکرد صحیح چاکرای مورد نظر می باشد. چاکرا از نظر علمی نیز بررسی گردید و متوجه شدید که باید اهمیت بیشتری به شناخت و درمان آن مبذول کرد.

پس از شناسایی با مشکلات و چاکرای مورد نظر، زمان آن فرا رسیده است که آن را از مشکلات خالی کرده و به عبارتی چاکرا را فعال کنیم. به طور خلاصه و کلی روش های فعال سازی چاکرا در چند روش ختم می شود که می توان آنها را توأم با هم انجام داد. اما تمرینی که انجام دادن آن ضروری به نظر می رسد و می تواند اثر بسیار خوبی بر نحوه عملکرد و فعال سازی آن داشته باشد، تمرینات ذهنی در کنار مدیتیشن است. شاید به جرات بتوان گفت اگر این تمرین به خوبی انجام نشود اثر دیگر روش ها بسیار خفیف و اندک است.

روش های فعال سازی چاکرا ها شامل:  مدیتیشن، یوگا، تغذیه، طبیعت، رایحه درمانی، کریستال درمانی، ماساژ و موسیقی درمانی است. اگر هر کدام از این روش ها همراه با تمرینات ذهنی به خوبی انجام شود قادر است که چاکرا ها را فعال نموده و در نتیجه شاهد جسمی و روحی سالم تر هستیم.

مدیتیشن و فعال سازی چاکرا ها

  • در این روش تمرکز و پاکسازی ذهنی از چاکرای ریشه شروع و تا چاکرای تاجی ادامه پیدا می کند. جایی آرام و خلوت به دور از صداهای ناهنجار و یا عواملی که حواس شما را پرت کند، انتخاب کنید . تلفن همراه و یا وسایل این چنینی که ممکن است به صورت ناگهانی حواس شما را پرت کند را خاموش و یا دور کنید. اگر تنها نیستید به اطرافیان بگویید که مزاحم شما نشده و شما را موقتاً صدا نزنند.
  • آرام کردن جسم اولین مرحله برای آمادگی انجام این کار است. برای پاکسازی چاکراها و حالت آرام قرار گرفتن می تواند به صورت های مختلف باشد. ایستاده، نشسته و یا دراز کشیده باید به حالتی باشد که کمترین تنش را به عضلات و جسم شما وارد کند. باید در حالتی قرار بگیرید که ماهیچه ها و اعضای بدن شما بتواند شل و آرام باشد.
  • حال زمان آن است که در کمال آرامش چاکراهای خود را از پایین تا بالا مورد بررسی قرار دهید. چاکراها را تصور کنید و آن‌ها را به رنگی که مخصوص آنهاست تصور نمایید . با بررسی رفتار ها و نشانه های جسمی می توانید پی به عدم تعادل چاکرای خاص ببرید. به عنوان مثال در مقاله آشنایی با چاکرای اول مشخصات این چاکرا، رنگ، علائم عدم تعادل و… را خواهید فهمید. این فرایند باید از چاکرای ریشه شروع شده و با چاکرای سر به پایان برسد. انرژی با عبور از پایین ترین چاکرا و حرکت به سمت چاکرای آخر می تواند آرامش و تعادل را به وجود آورد و اگر انرژی در چاکرایی گیر بیفتد و نتواند به خوبی از آن عبور کند احساس کلافگی، تنش و مریضی در فرد پدید می آید.
  • در این مرحله هر چاکرا با دقت مورد بررسی قرار داده و روی آن تمرکز کنید. چاکراهای خود را مانند یک چرخ یا گل نیلوفر تصور کنید که در حال چرخش است.هم اکنون با انجام عمل دم و وارد کردن هوا به داخل ریه ها نوری را همرنگ با رنگ چاکرا تصور کنید و آن را به سمت چاکرای مورد نظر هدایت کنید. پس از خارج کردن هوای داخل ریه ها حس کنید که تمام نگرانی ها و گره ها همزمان با عمل بازدم از چاکرا خارج می شود.
  • زمانی که چاکرا حالت متعادل و سالم دارد باید در جهت عقربه های ساعت بچرخد. چاکرای خود را تصور کنید و آن را به خوبی در حال چرخش در جهت عقربه های ساعت تصور کنید. آنها را تصور کنید که به خوبی و بدون مشکل در این جهت در حال چرخش هستند. بسیاری از بیماری هایی که دلیل جسمی و روحی دارند به سبب عدم چرخش و یا چرخش نادرست چاکرا ها در بدن است.
  • پس از انجام این تمرین این و ورود نور مخصوص هر چاکرا به آن و خالی کردنش از تنش ها، در کنار تنظیم چرخش هر چاکرا، با انجام چند عمل تنفس عمیق به آرامی چشمان خود را باز کنید و پس از چندین حرکت کششی می توانید به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهید.

مدیتیشن و فعالسازی چاکرا ها

در انجام تمرین بالا دقت داشته باشید که سکوت برقرار باشد وعوامل برهم زننده ناگهانی آرامش شما وجود نداشته باشد. نکته دیگر آن است که در آرامش و حوصله برای هر چاکرا وقت بگذارید. با دقت آن را بررسی کنید و نحوه ورود نور انرژی بخش و حرکت صحیح آن را مورد بررسی و تصور کنید.

دیگر روش های فعال سازی چاکراها

تمرین بالا یکی از تمرینات موثر و مهم است؛ اما انجام تمریناتی که به شما معرفی می گردد می تواند در کنار تمرین های بالا و حتی به صورت منفرد نیز اثرات خوبی از خود به جای بگذارد.

روشی مانند طبیعت گردی و دوری از شلوغی و ازدحام شهری در کنار شنیدن صدای طبیعت و دیدن زیبایی های آن می تواند بر سلامت چاکراها موثر باشد.

تاثیر رنگ ها بر سلامت چاکراها غیرقابل انکار است. می توانید مطابق با چاکرای مورد نظر که قصد فعال سازی آن را دارید پوشش و رنگ محیط اطراف خود را تغییر دهید. این کار را حداقل یک یا دو بار در هفته می توانید انجام دهید. نکته مهم دیگر از نظر رنگی، استفاده از مواد غذایی سالمی بوده که همرنگ با چاکرای مورد نظر است. با خوردن غذاهای همرنگ با چاکرای مورد نظر می توانید به فعالسازی و سلامت آن کمک کنید.

روش دیگر استفاده از سنگهای قیمتی همرنگ با هر چاکرا، ماساژ درمانی و موسیقی است.

پیش گرفتن زندگی سالم، تغذیه مناسب و الگوهای ذهنی درست می تواند سبب شود که کمترین آسیب در نحوه کارکرد چاکراها وارد گردد. برای عملکرد بهتر چاکرا ها و عدم بروز مشکل مواردی که در بالا اشاره شد را همیشه انجام دهید تا درصدد درمان و پاکسازی چاکراها نباشید.

بیشتر بخوانیم : چاکرا چیست و روش پاکسازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *