جهان خلقت بر اساس حوزه‌های مغناطیسی ایجاد شده است

مریدین های انرژی

عضویت در خبرنامه

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

در سرزمین هایی چون تبت، چین، ژاپن، هند و… ، مریدین ها به عنوان شاهراه انرژی بدن شناخته شده اند. انرژی حیات از طریق مریدین ها حرکت می کند و به تمام قسمت های بدن متصل می شوند. 2 مریدین در خط مرکزی و 12 نصف النهار اصلی در بدن وجود دارد. نام هر مریدین نشان می دهد که با کدام عضو بدن ارتباط مستقیم دارد.

مریدین های منفرد در تمام بدن نقشه برداری شده اند. مریدین ها به صورت جفت در دو طرف بدن به صورت قرینه وجود دارند. جریان آنها روی سطح بدن نیست بلکه در درون آن است.  هر مریدین دارای یک جفت یین و یانگ است (یین اصل زن منفعل جهان است؛ یانگ اصل مرد فعال جهان است). هر یین اندام یانگ مربوط به خود را دارد. مثلا مریدین یین ریه با مریدین روده بزرگ یانگ تطبیق دارد.

سیستم های پزشکی نوین مانند سیستم گردش خون، آناتومی و فیزیولوژی رایج قادر به شناسایی این خطوط نیستند. اینکه سیستم مریدین ها را به عنوان یک شبکه پخش انرژی در نظر بگیریم ، بیشتر و بهتر قابل درک است. این سیستم به سمت تجلی انرژی گرایش دارد. نصف النهارها یک فرایند هستند نه یک ساختار.

مریدین ها و مراقبت های بهداشتی شما

بیشتر درمان هایی که بر اساس مریدین ها هستند روی نقاط فشار تمرکز دارند. نقاط فشار نقاط ثابتی در امتداد یک کانال مریدین هستند. نقاطی که  فشار جریان زندگی را به ساختارهای بدن تنظیم می کنند. نقطه ای که فعال باشد نشان می دهد در آن سازه مشکلی بوجود آمده است.

 

انواع درمان مریدین

  1. درمان با طب سوزنی: طب سوزنی از نقاط فشار مخصوصی در راستای کانال مریدین برای درمان بسیاری از اختلالات جسمی و روانی استفاده می کند. سوزن های ریز در نقاط فشار فعال وارد می شوند تا جریان انرژی را دوباره تعدیل کنند.
  2. ماساژ درمانی : بسیاری از سبک‌های ماساژ استفاده و درمان نقاط فشار نصف النهار را شامل می‌شود. سبک های خاصی که به طور کامل بر کانال های نصف النهار تمرکز می کنند، شیاتسو و رفلکسولوژی هستند.
  3. فیزیوتراپی: بسیاری از پروتکل‌های فیزیوتراپی شامل استفاده و درمان نقاط فشار مریدین می‌شوند. درای سوزن یک پروتکل خاص مشابه طب سوزنی است.

 

تعادل مریدین با طب سوزنی

شاید قبلاً در مورد طب سوزنی شنیده باشید یا حتی تجربه ای در این زمینه داشته باشید. شاید از خود پرسیده باشید که چرا از سوزن استفاده می شود؟ چه کار می کنند؟ درد داره؟ ممکن است در نگاه اول درمان ترسناکی به نظر برسد، اما مزایای طب سوزنی و طب فشاری بسیار فراتر از آن چیزی است که ممکن است فکر کنید – و علم پشت آن نیز همینطور است.

طب سوزنی شامل نفوذ به بالاترین لایه پوست در نقاط دقیقاً انتخاب شده با سوزن های بسیار نازک است. از آنجایی که سوزن ها بسیار نازک هستند، بیماران معمولاً درد کمی را تجربه می کنند. سپس سوزن‌ها با فشار، حرکت یا تحریک به دقت فعال می‌شوند. به عنوان یک جایگزین، طب فشاری همان نقاط دقیق زیر پوست را هدف قرار می دهد، اما با فشار دستی یا حجامت به جای سوزن. سایر تکنیک های غیر سوزنی، که به همان اندازه موثر هستند، شامل لیزر یا جریان الکتریکی با سطح پایین خاص است. اینها برای بیمارانی که از سوزن زدن ناراحت هستند ایده آل هستند.

به گفته دکتر لیلی لیو، متخصص طب سوزنی، طب سوزنی یک روش باستانی است: “قدمت آن به بیش از هزار سال قبل برمی گردد و از طب سنتی چینی (TCM) نشات می گیرد.” TCM، و به طور خاص طب سوزنی، ریشه در تئوری های شرقی پزشکی انرژی دارد، که بهبودی را متفاوت از طب غربی که ممکن است به آن عادت داشته باشید، ترویج می کند. طب شرقی بر تعادل انرژی در سراسر بدن شما به عنوان عامل اصلی تعیین کننده سلامت کلی شما تمرکز دارد.

اغلب اوقات، علائم جسمی می تواند بدتر شود یا حتی ناشی از عدم تعادل انرژی در بدن شما باشد تا مشکل در نقطه خاصی که در آن احساس ناراحتی می کنید. سلامتی به تعادل بستگی دارد و وقتی از بین برود، بیشتر مستعد بیماری می شوید. انرژی مدیر هماهنگی بدن شماست. حرکت آن برای سلامتی شما بسیار مهم است.

 

TCM این انرژی حیاتی را به‌عنوان «چی» یا «چی» (تلفظ «چی») شما تعریف می‌کند که از دوازده مسیر اصلی یا نصف النهار در سراسر بدن شما عبور می‌کند. به سیستم گردش خون یا اکسیژن خود فکر کنید—انرژی شما نوع بسیار مشابهی از گردش خون دارد. نصف النهارهایی که انرژی شما را به گردش در می آورند با نقاطی به نام “نقاط طب سوزنی” پر شده اند که هدف درمان های طب سوزنی هستند.

 

Qi  انرژی حیات در مریدین ها چیست؟

انرژی Qi به بدن شما حیات می بخشد. ما انواع زیادی از چی داریم – دو نمونه چی ارثی و گونگ چی هستند. به گفته دکتر دیوید تریبوس، متخصص کایروپراکتیک و طب سوزنی، «چی ارثی انرژی است که با آن متولد می شوید و گونگ چی ذخیره انرژی روزانه شماست. هنگامی که گونگ چی خود را تخلیه می کنید، بدن شما شروع به کشیدن انرژی از ذخایر چی به ارث رسیده برای جبران آن می کند و این زمینه را برای پیری فراهم می کند. همانطور که بدن شما از طریق چی ارثی خود می سوزد، شما شروع به تجربه خاکستری شدن، تغییرات آرتروز مانند سفتی ماهیچه ها یا مفاصل و سایر علائم آشکار پیری می کنید.

 

به طور مشابه، این انرژی حیاتی مسئول حفظ سلامت شما است. داشتن یک جریان قابل اعتماد و قوی از چی در بدن شما پایه و اساس رفاه است، و برعکس، اختلال در این جریان – زمانی که چی مسدود می شود – می تواند به بیماری کمک کند. دکتر لیو می‌گوید: «محیط‌های سمی، کار بیش از حد و استرس، از جمله موارد دیگر، همگی می‌توانند به عدم تعادل در چی کمک کنند.

سیستم مریدین

پس این سیستم گردشی انرژی در واقع چگونه کار می کند؟ بدن شما دوازده نصف النهار اصلی یا گذرگاه پرانرژی دارد که از لایه بالایی پوست و فاسیا می گذرد و چی شما در آن جریان دارد. دوازده سیم اکستنشن مختلف را در نظر بگیرید که از سر به انتها وصل شده و در هم تنیده شده اند. اگر بخواهید آنها را باز کنید، یک دایره بزرگ تشکیل می دهند. بنابراین، همه آنها به هم متصل هستند.

ده عدد از این دوازده نصف النهار با اندام خاصی مرتبط هستند: قلب، ریه، معده، کلیه، روده بزرگ، روده کوچک، کبد، مثانه، کیسه صفرا و طحال هر کدام با یک نصف النهار نشان داده می شوند. دو مریدین باقیمانده عبارتند از مریدین پریکارد که با رفاه عاطفی و معنوی مرتبط است و نصف النهار سه گانه گرمتر که متابولیسم را کنترل می کند.

به یاد داشته باشید که این نصف النهارها از سر به انتها به یکدیگر متصل می شوند، مانند سیم های کششی، که برای جریان چی شما حیاتی است. برای مثال، نصف النهار مثانه از چشم شما، بالای سر، از پشت تا انگشت شست پا پایین می رود و در انگشت شست پا، به مریدین کلیه متصل می شود. سپس نصف النهار کلیه به سمت پاهای داخلی و بالاتنه و سینه شما حرکت می کند. مسیرها به همین صورت به هم متصل می شوند و از تنه، پاها، بازوها و سر بالا و پایین می روند.

 

منابع:

http://www.trbtcm.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=13449

https://www.palmhealth.com/restoring-balance-through-the-twelve-meridians/

https://www.healthline.com/health/mind-body/does-your-body-have-channels#takeaway

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *