جهان خلقت بر اساس حوزه‌های مغناطیسی ایجاد شده است

مریدین مثانه

عضویت در خبرنامه

در این مقاله چه می‌خوانیم؟

مریدین های مثانه در هر دو طرف بدن قرار دارند. در کنار ستون فقرات به سمت پایین. و در پشت پاها به سمت پایین حرکت می کنند. از آنجایی که مریدین ها از خط وسط تقریبا چهار سانتی متر فاصله دارند، روی ماهیچه های طولی، نقاط کلاسیک حدودا در هر سطح سگمنتال ستون فقرات نشان داده می شوند. بعضی از اینها روی یک یا چند اندام اثر گذاشته و با آن مرتبط هستند. جالب است بدانید که اندام مرتبط با آن سطح سگمنتال عصب دهی می شود.

در این مریدین انرژی چی در پاها هم در داخل و هم از خارج چرخش دارد.

طبق نقشه ای که خطوط مریدین مثانه دارند خطوط پارا محوری کنترل مرزی بر روی خط میانی پشتی ستون فقرات ترسیم میشوند. در اندام تحتانی، مریدین مرز بعد از محوری را نشان می دهد.

مریدین مثانه یک کانال انرژی طولانی است که محل آن روی ناحیه سر و تنه قسمت پشتی را دنبال می کند که از ناحیه کانتوس چشم آغاز می گردد.

بعد این مریدین از قسمت بالای سر به سمت خط میانه جریان می یابد. ولی گفته می شود که با مریدین حاکم خط میانی هم حرکت می کند. چینی ها به دلیل اینکه مریدین مثانه در طرف دیگر نیز همین کارها را انجام می دهد، آن را به صورت معکوس در در سمت چپ و راست بالای سر  مدل سازی می کنند. دقت کنید که عصب ویایی عمدتا در سمت چپ مغز پردازش می شود. اما عضله ساب اکسیپیتال چپ درسمت راست مغز پردازش می گردد.

مریدین مثانه از بالای سر کانال های عمیقی را به قسمت اوتیک می ریزد. این مریدین ثبات را در عضلات پارا نحوری قوی مانند راست شکمی و خم شدن و اکستنشن قدرت ستون فقرات ارکتور ایجاد می کند. در صورت عدم تعادل مریدین مثانه سر روی بدن خم می شود و نمی تواند ثابت بماند.

 

Blasenmeridian (Tai Yang) und Nierenmeridian (Shao Yin)

نقشه مریدین مثانه

در نقطه بالای ستون مهره ها مریدین مثانه قرار دارد. تمام این نقاط طب سوزنی، ستون فقرات را گسترش می دهند و در ناحیه خلفی قرار دارند. مریدین مثانه به عنوان خطوط پارامحوری کنترل روی خط وسط خلفی عمل می کند.

از منظر جنین شناسی انتظار می رود مریدین مثانه دور مقعد بپیچد و به بدن شکمی در عضو مثانه وصل می شود. اگر مهاجرت شکمی عضله خلفی مهار گردد اندام مثانه در موقع تولد نوزاد در معرض دید قرار خواهد گرفت.

مریدین مثانه از ناحیه خلفی ساق تا زانوی پا ادامه پیدا می کنند. زمانی که بیمار مستعد باشد پاشنه ها به سمت جانبی می چرخند یعنی چرخش پا به سمت داخل اتفاق می افتد. نقاط طب سوزنی یا نقاط مریدین در پشت زانوها و ساق های پا، نگهداشتن دست را منعکس می کند. که این نشان دهنده وضعیت طبیعی پا و سلامت آنها می باشد.

مریدین کلیه در نظریه طب سنتی چینی با مریدین مثانه جفت هستند. مریدین مثانه کانال و خطوط عمیقی را از خود به سمت مریدین کلیه ارسال می کند. از نظر ماساژ درمانی (درمان دستی) این امر، قابل لمس است. چرا که برای چرخش انرژی در داخل ساق پا باید دست را تا ناحیه قوزک پا به پایین آورد و آن را نگه داشت (این کار توسط ماساژ درمانگر انجام می شود).

 

 

بیماری های مرتبط با مریدین مثانه

افرادی که کمردرد دارند اغلب افرادی هستند که بدن ضعیفی دارند، این اشخاص و  افرادی که با گذر زمان و افزایش سن مسیر مریدین کلیه آنها ضعیف می شود به راحتی با مراجعه به درمانگر طب سنتی و یا متخصص طب سوزنی و یا ماساژ درمانگر، این مسیر انرژی را می توانند تقویت و پاکسازی کنند.

گروه بعدی افرادی هستند که در داشتن رابطه جنسی افراط کرده اند و همین باعث شده مریدین کلیه و مثانه آنها ضعیف شود. مریدین مثانه و کلیه این افراد با استراحت و پرهیز مدتی از رابطه جنسی، بهبود خواهند یافت امام برای درمان حتما حتما با طب سوزنی ، نقاطی مثل مریدین مثانه و کلیه را درمان نمایند.

برای درمان درد سیاتیک هم از سوزن زدن به مریدین مثانه کمک گرفته می شود.

از منظر طب سنتی چینی رکود خون نیز از دلایل دیگر کمردرد شمرده می شود که ممکن است بر اثر وارد شدن ضربه به کمر و حتی تروما ایجاد شده باشد. این ناراحتی بیشتر در کسانی بوجود می آید که بار سنگین حمل کرده باشند. که با روش های ماساژدرمانی و طب سوزنی می توان اسپاسم و گرفتگی عضله درد را بهبود بخشید.

 

خطوط مریدین مثانه

مریدین مثانه از کانتوس داخلی چشم آغاز شده تا قسمتن پیشانی بالا می رود و در راس سر به Du Mai وصل می شود. از راس سر به شقیقه های بالای می رسد و منحنی زمانی GB-7 Qubin را از طریق استخوان تکمیلی Wangu GB-12 قطع می کند.

شاخه دیگر آن از راس سر وارد مغز شده و با آن ارتباط میگیرد. سپس بیرون آمده و به پشت گردن می رسد و آنجا خاتمه می یابد. این همان جایی است که مریدین به دو شاخه تقسیم می گردد.

شاخه یا خط  دیگری از آن به طرف پشت گردن حرکت کرده و پایین می رود و سپس به طرف ناحیه ستون فقرات تا ناحیه کمر در جهت رو به پایین جریان می یابد.

در ناحیه پایین کمر، توسط ماهیچه های پاراورتبرال به حفره بدن وارد شده به کلیه و سپس به مثانه وصل می شود.

خط کمر در راستای ساکروم به وسیله ناحیه گلوتئال تا قسمت حفره پوپلیتئال زانو سرازیر می گردد.

شاخه دیگری از مریدین مثانه در پشت گردن جدا شده در راستای ناحیه درونی کتف به موازات ستون فقرات، 3 میلی متر در طرف خط میانی تا قسمت گلوتئال در جهت پایین حرکت می کند.

خط دیگری از مریدین مثانه از ناحیه باسن عبور می کند و بعد در راستای جنبه جانبی ران به سمت پایین می آید، این همان جایی است که با شاخه یا خط قبلی در سوراخ پوپلیتئال برخورد می کند.

نشانه های تخریب مریدین مثانه

  • سردرد، سفتی گردن، لرز، تب، آبریزش بینی، بدن درد.
  • صلبیه زرد، چشم های دردناک همراه با ریزش اشک، اپیستاکسی، سینوزیت.
  • درد و سفتی در امتداد ستون فقرات، لگن، زانو، ساق پا، پا، انگشت کوچک پا.
  • خون دماغ، سردی سر، گرفتگی سینوس ها.
  • اختلالات شاخه داخلی
  • احتباس ادرار، اتساع/درد در قسمت تحتانی شکم.
  • دیسمنوره، لوکوره.
  • نگرانی، فوبیا، ترس.

 

 

منابع:

https://www.tebsonatishamim.ir/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B7%D8%A8-%D8%B3%D9%88%D8%B2%D9%86%DB%8C/

https://yadmanteb.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%BE%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84/

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%86%D9%87

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *